آفات درختان میوه - آفت شناسی - اکولوژی و مدیریت آفات

·         میزبان ها : سيب ، گاهي گلابي، گوجه؛ آلو، به و بادام

·         خسارت :

o        تغذيه از پارانشيم برگ ها بصورت مينوز در ابتدا و سپس تغذيه از همه برگ بجز رگبرگ ها

·         مشخصات ظاهري :

o        حشره کامل: 

o        نسبتا باريک با عرض بدن با بال هاي باز  20 م.م.

بال هاي رويي سفيد نقره اي با حدود 20 خال سياه

بال هاي عقبي قهوه اي ريشکدار

 حشره نر را از روی والوهای انتهای شکم که بسیار رشد کرده و پوشیده از پوشش مخملی سفید رنگ می باشد شناخت. انتهای شکم ماده متورم تر از نر و منتهی به اعضای جنسی می شود که حلقه ای از پوشش مخملی قسمت بالای آن را احاطه نموده است. معمولا دوره فعالیت حشرات کامل حدود 10 روز طول می کشد.

 

o        تخم : کپه اي در زير پولک بیضی شکلی به ابعاد 3 تا 6 م.م. به تعداد 30 تا 40 عدد،که ابتدا به رنگ زرد سپس قرمز  و بعد خاکستری روي شاخه های یکساله گذاشته می شوند. دوره جنینی دو تا چهار هفته ط.ل می کشد. 

o        لاروها : لاروهای سن اول را از اوائل تابستان در زیر پولک ها می توان دید. با اینکه لاروها مقاومت زیادی به سرما دارند ولی سرما های آخر فصل می تواند تلفات زیادی به آن ها وارد کند. خروج لاروها از زیر پولک ها مصادف با باز شدن جوانه های برگ ها می باشد ولی هنوز گل ها بسته هستند. این مدت یک هفته طول می کشد. لاروها با ایجاد یک یا چند سوراخ در دیواره پولک از آن خارج می شوند و به طرف جوانه های برگ ها حرکت می کنند و در آنجا به صورت دسته جمعی و در داخل دالان هایی شروع به تغذیه از پارانشیم برگ می کنند. اولین پوست اندازی لاروها داخل دالان ها انجام شده سپس لاروها دالان ها را ترک کرده به بافتن لانه و تغذیه از برگ ها به صورت دسته جمعی می پردازند. لانه به تدریج گسترش می یابد و لاروها هنگام استراحت در قسمت اصلی کلنی جمع می شوند.  پس از تمام شدن برگ های داخل لانه تعدادی از لاروها یک لانه جدید می سازند و کلنی به آن لانه منتقل می شود این کار تا چهار بار می تواند تکرارا شود. تا سن سوم لاروی تغذیه از اپیدرم فوقانی و پارانشیم است ولی در سن چهارم تغذیه از تمام برگ صورت می گیرد و فقط رگبرگ ها باقی می مانند. این حالت اجتماعی همیشه حفظ می شود ولی گاهی که فعالیت شکارچی ها و پارازیتوئیدها زیاد می شود ممکن است تعداد لاروها کم شود و فعالیت آن ها انفرادی به نظر آید. که پنج سن لاروی دارند. به رنگ خاکستری روشن با خالهای سياه  و حداکثر 20 م.م. طول داشته و به صورت دسته جمعی زندگی می کنند.

شفيره: به رنگ قهوه ای با سه جفت خار ظریف در انتهای بدن داخل پيله سفيد رنگ داخل لانه ها تشکیل می شود. شروع این مرحله با توجه به ارتفاع منطقه از اواخر اردیبهشت تا اواخر خرداد متغیر
می باشد. پیله ها با تارهای ابریشمین به هم متصل می شوند و ان ها را می توان در همه جای درخت مشاهده کرد. دوره شفیرگی دو تا سه هفته طول می کشد.

·         زيست شناسي :

o        این آفت يک نسل در سال دارد.

o        مدیریت : کنترل شیمیایی باید قبل از باز شدن گل ها انجام شود. در این صورت :

1.       لاروها حساس تر بوده و زودتر از بین می روند.

2.       جوانه ها کاملا باز نشده اند و حجم شاخ و برگ درخت کم است و میزان سم مصرفی کاهش خواهد یافت.

3.       نیروی کار و هزینه کمتری صرف می شود.

4.       خسارت وارد شده در این مرحله قابل توجه نیست.

5.       دشمنان طبیعی در این زمان فعالیت کمتری دارند.

توجه : گاهی ممکن است با توجه به شرایط باغ و وجود آفات دیگر که سمپاشی بعد از گل را ضروری
می کند زمان سمپاشی تغییر پیدا کند. بنابراین :

1.       نیاز به شبکه مراقبت و پیش اگاهی داریم

2.       جمعیت آفت در حدی است که تا قبل از ریزش گل ها خسارت قابل تحمل است و چون آفات مطرح دیگری چون نسل اول کرم سیب و و شپشک ها و شته ها نیز نیاز به کنترل خواهند داشت سمپاشی را به بعد از گل موکول می کنیم.

3.       البته کنترل لیسه را نباید زیاد نیز به تاخیر انداخت چون در این صورت لطمات شدیدی به دشمنان طبیعی وارد می شود.

دشمنان طبیعی لیسه سیب :

Encyrtus fuscicillis  این زنبور از خانواده Encyrtidae  و پارازیتوئید لارو ها می باشد. زنبور در بدن هر لارو یک تخم می گذارد ولی با تقسیم جنین تعداد زیادی لارو (50 تا 80 ) در بدن آفت بو جود می آیند. تا 40% لاروها را می توانند از بین ببرند. یک نسل در سال دارد و زنبورها در مناطق کوهستانی در تیر ماه دیده شده اند. تخم گذاری در داخل تخم های لیسه انجام می گیرد ولی لاروهای زنبورها فعالیت اصلی خود را در درون بدن لاروها انجام می دهند.

Itoplectis europeator  این زنبور از خانواده  Ichneumonidae   و پارازیتوئید شفیره لیسه سیب می باشد. این زنبور نیز در تیر ماه از شفیره ها خارج می شود.

دو گونه مگس از خانواده Tachinidae نیز روی لارو و شفیره فعال هستند. Nemorilla maculosa دارای تخمریز بلندی است و تخم های خود را روی قفسه سینه لاروها می چسباند

 


 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت 18:58  توسط معینی نقده |